Kolin mot högt levervärde

Jag äter ju Kolin /choline (B4) för att mina levervärden inte skall sticka iväg. Det hjälper snabbt och stabiliserar mig. Men nu öppnade jag en burk där tabletterna så lite konstiga ut, men jag tänkte att det var en annan batch och jaja.. men efter 14 dagar så började jag få stickningar i ”levern” igen, känns som levern rör hjärtat så det blir en elektrisk stöt typ.. och det är runt hela högra bröstet, detta försvann med kolin men nu kom det plötsligt tillbaka, och om det är tabletterna så var dåliga eller ej går ju inte att säga men jag hade ändå köpt en ny burk där tabletterna innehöll vitt innehåll och inte brunt, och på 3 dagar så blev de där stötarna eller ryckningarna bättre.. så jag ANTAR att de där bruna konstiga tabletterna var fuktskadade eller något annat skumt.

Jag har gjort ultraljud på levern och de har inte gett mig någon konstig diagnos eller sagt att jag har fettlever, även om det inte är omöjligt då man har hashimoto trots strikt diet… men symptomen kom tillbaka iaf menhar nu försvunnit hoppas jag annars får jag ta lever prover igen.. hade höga ASAT/ALAT värden i 3 år utan att doktorn kom med någon idé om vad man kunde göra år det.. men jag började med Kolin varje dag och haft normala värden i ett år nu och knappt någon stickning alls..

Så jag blev lite förvånad nu faktiskt.. men ändå inte.. det är fuktigt i luften så medicinen pajjade säkert.